Kurbanlık

KURBANLIK NEDİR?

Kurban, sözcük manası olarak yakınlaşma anlamına gelmektedir. Kurbanlık kesmek; Allah’a yakınlaşma amacıyla, O’nun bizlere vermiş olduğu hayvanlardan, Allah’ın rızası amacıyla kesmektir.

KURBANLIK NEDEN KESİLİR? 

Kurbanı Allah’ın bizlere buyurduğu “Rabbin için namaz kıl, kurban et” farizasına uymaktır. Kurbanlık; kurban kesmenin üzerine vacip olduğu kişilerin vücutlarına bedel olarak kesilmesi emredilmiştir. Kestiğimiz kurbanlıkların akan kanı ile birlikte, kurbanı kesen kişinin de günahlarının affolunacağı Peygamber Efendimiz s.a.v. tarafından müjdelenmiştir.
Kesilen kurbanın akan kanı ile birlikte sahibinin günahlarının da bağışlanacağı müjdesi Peygamberimiz (s.a.v) tarafından verilmiştir.

KİMLER KURBAN KESMEKLE YÜKÜMLÜDÜR?

Akıl sağlığı yerinde olanlar.
Özgür olanlar. Hürriyetine bir engel olmayanlar yani mahkum ve tutsak olmayanlar.
Genel ihtiyaçlarının fazlasında nisap miktarı kadar varlığa sahip olanlar.
Bu şartları sağlayan her Müslümana kurban kesmek vaciptir.

KURBANLIK OLABİLECEK HAYVANLAR HANGİLERİDİR ?

Kurban şu dört cins hayvanlardan olur:
1- Koyun (Kurban edilecek koyun yaşını doldurmuş olmalıdır. Eğer 6 ayını doldurmuş ve yan yana durduğu zaman anasının boyunda olan bir kuzu da kurbanlık edilebilir)
2- Keçi (Kurban edilecek keçinin bir yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.)
3- Büyükbaş (sığır ve manda) (Kurban edilecek sığır ve mandaların 2 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir.)
4- Deve (Kurban edilecek deve beş yaşını doldurmuş olmalıdır.)
Bunların haricinde ki hayvanlar için kurban caiz değildir.
Örneğin Ördek, kaz, tavşan, tavuk, kuş vs.Bu hayvanlardan hiçbir şekilde adak, akika gibi kurban olmaz.

KURBANLIK NASIL KESİLİR? 

Kurban üzerine vacip olan kişi kesim işini kendisi yapmayacaksa hayvanın boğazını kesecek kişiye vekaletini vermelidir. Kurbanlık kesilirken, incitilmeden kıbleye doğru yatırılmalıdır. Kurbanı kesecek kişi ayakta durarak “Bismillahirrahmanirrahim” diyerek besmele çeker. Biliyorsa “İnne salâtî ve nüsükî ve mahyâye ve memâtî lillahi rabbil âlemîn” ayetini okur. Sonra şu şekilde niyet eder: “Yâ Rabbî, şu bedenim sana karşı o kadar günah işledi ki, affım için bu bedeni sana kurban vermem gerekiyor. Ama sen Kitab’ınla insanın kurban olmasını haram kıldığından, vücuduma bedel olması için bu kurbanı senin rızan için kesiyorum. Kabul buyur yâ Rabbî” diyerek niyet ettikten sonra “Allahü ekber, Allahü ekber, lâilâhe illâllahü vallâhü ekber, Allahü ekber velillâhil hamd” üç defa tekbir getirir. Sonra “Bismillâhi Allâhü ekber“ siyerek kurbanlık boğazına keskin bir bıçakla ona eziyet vermeyecek şekilde kesilir.
kurbanlik

10 yorum

 1. kurbanlık
  kurbanlık fiyatları
  adak kurbanı
  koyun fiyatları
  kurban kesme oyunu
  kurban kesimi izle
  kurbanlık koç fiyatları
  kurbanlık koyun
  kurbanlık koyun fiyatları
  adak kurban
  adak nedir
  adaklık koyun
  kurban kesme
  adaklık
  adaklık koyun fiyatları
  kurban kesim
  şükür kurbanı
  adak fiyatları
  kurban bağış fiyatları
  kurban fiyatları istanbul
  adak kurban fiyatları
  adaklık kurban
  kurban kesim yerleri
  kurban nasil kesilir
  adak bağışı
  adaklık ankara
  adaklık koç fiyatları
  adaklık koyun ankara
  adaklık kurban fiyatları
  ankara adaklık
  kurban kesimi video
  kurban satışı
  adak ankara
  adak kurban bağışı
  adak kurbanı fiyatları
  adaklık fiyatları
  adaklık kurbanlık
  akika kurbanı niyeti
  ankara kurbanlık
  kurbanlık boğalar
  kurbanlık satışı
  küçükbaş kurbanlık fiyatları
  adaklık koyun fiyatları ankara
  ankara kurbanlık fiyatları
  istanbul kurbanlık satış yerleri
  kurban satış
  kurbanlık ankara
  kurbanliklar
  ankara kurbanlık koyun fiyatları
  canlı kurbanlık fiyatları
  kurban satış yerleri
  kurbanlık fiyatları ankara
  kurbanlık inek
  kurbanlık keçi
  kurbanlık kesimleri
  adak kesmek
  adak kurbanı kaç kişiye dağıtılır
  adak kurbanı kesilmezse ne olur
  adak kurbanı nasıl dağıtılır
  adaklık kurbanlık fiyatları
  adaklık kuzu fiyatları
  akika kurbani yenirmi
  alo adak
  ankara adaklık koyun
  ankara adaklık koyun fiyatları
  ankara kurban fiyatları
  boğa kesimleri
  büyükbaş kesimi
  horoz adak olur mu
  istanbul kurban satış yerleri
  kurban fiyatları ankara
  kurban kesim yerleri istanbul
  kurbanlık deve kesimi

 2. Selamun aleykum,
  Ben bir adak kurbanlık etmek istiyroum. Bunu büyükbaş olarak adamıştım ama iki tane küçükbaş kessem olur mu.

  • Aleykumselam. Neden böyle birşey yapma ihtiyacı hissettiniz onu bilmiyorum ama elbette olur. Daha detaylı bilgi için http://www.kurbanfiyatlari.net/adak-kurbani.html bu linkte yer alan yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Adak konusunda önemli olan hangi hayvanı adadığınız değildir, bir kurban kesmenizdir. Büyükbaş yada küçükbaş kurbanlık adamış olabilirsiniz ama ille de onu kesmeniz gerekmez. Büyükbaş demiş olup da küçükbaş da kesebilirsiniz

 3. Hayırlı işler,
  Bu kurban işleri de zor işler ya. Bir kurbanlık almak kesmek istanbul gibi yerde hakkaten meşakkatli iş. Kuban bayramı yaklaştıgında kurban satış yerleri cok fena doluyor. Çamur toz toprak bilmem ne çok fazla oluyor bunlara bir çözüm nulunsa iyi olur. Yoksa bu kurbanlık işi çileye dönüşüyor.

  • Abi siz nasıl düşünürsünüz bilemem ama o kurban günü geldiğinde ayrı bir heyecan farklı bir zevk oluyor. İnsanın çamuru tozu topragı gözü görmüyor. Hangi semtte oldugunuzu bilmiyorum ama bizim orada çok güzel kurbanlık kesim yerleri yapıyorlar. Ne toz toprak oluyor ne çamur oluyor.

   • kardeş sen kendi işine bak. Biz ilk kez kurban kesmiyoruz birşeyleri biliyoruz. Yıllardır bu işler böyle yapılıyor. Birkaç semtte göstermelik kesim yerleri kuruyorlar ama onun haricinde yi,ne aynı tas aynı hamam. Kurbanlık işi çileye dönüşmeye devam ediyor. Bunun baska açıklaması yok. Belediyeler bu konuda cok yetersiz kardeşim kim ne derse desin gerçek bu.

    • Belediye yetersiz diyerek gerçekleri inkar ettiğinizin farkında mısınız acaba. Hatırlamıyor musunuz eskiden insanlar evlerinin önünde, yolda, boş arsalarda, kaldırımlarda kurban kesip her tarafı kan pislik içinde bırakıyorlardı. Şimdi ne güzel kurban kesim yerleri var. Eskiden kurban bayramından sonra aylarca sokaklardan kokular eksik olmuyordu. Belediyelerin yaptıkları düzenlemeler sayesinde buralara gelindi nankörlük iyi bir şey değildir. tertemiz kurbanlıklarımızı kesip gidiyoruz işte ne güzel. Evet şartlar belki daha da iyileştirilebilir ama bu şartları bile bu belediyeler olmasa bizler rüyamızda anacak görebilirdik.

     • benim söylemek istediğim de bu zaten şartların daha iyi hale getirilmesi. kurbanlık işi çileye dönüşüyorsa kimse hizmetten bahsetmesin. Eskiden sokaklarda kesiliyrodu şimdi çamurun topragın içindeki kesim yerlerinde kurbanlıklar kesiliyor bu bir iyileştirme geliştirme değildir. Baktığınızı iyi görün derim

 4. Kurbanlıklar ne zaman gelmeye başlar bilgisi olan var mı. Bayrama doğru erkenden kurbanlıklarımızı almak istiyoruz. Sonra kurbanlık kalmıyor.

  • Kurban bayramına 20 gün kala kurbanlıklar gelmeye başlar. Ama bizde yılın her günük krubanlık var istediğiniz zaman gelip alabilirsiniz. Kurban bayramından önce de alabilrisiniz biz bayrama kadar kurbanlığınızı besleriz. Sonra kurban bayramı geldiğinde gelip kurbanınızı kasaplarımıza kestirirsiniz alıp götürüsünüz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*