Kurbanlık Fiyatları 2013

kurbanlık koyun✓Kurban bayramına yaklaştıgımız bu günlerde kurbanlıkların fiyatları yavaş yavaş netlik kazanmaya başlıyor. Ancak bilindiği gibi kurban fiyatlarında bayrama doğru farklı uygulamaların gerçekleşmesine baglı olarak aşırı düşüş yada yükselme yaşanabiliyor. Aşağıda şimdiye kadar netleşmiş kurban fiyatları yazılıdır. İstanbul baz alınarak oluşturulmuş bu fiyat tablosunda canlı kg olarak fiyatlar yer almaktadır.

Büyükbaş Hayvan Fiyatları
Kurban bayramına doğru kurbanlık fiyatları.
Montofon düveler :15 TL / canlı KG fiyatı.
Limuzin Düveler :16 TL / canlı KG fiyatı.

Küçükbaş Hayvan Fiyatları
Koyun : 11 TL / canlı KG fiyatı.
Koç : 13 TL / canlı KG fiyatı.
Kuzu : 14 TL / canlı KG fiyatı.
Teke : 12 TL / canlı KG fiyatı.
Keçi : 10 TL / canlı KG fiyatı.

ET NASIL SAKLANMALI?
Çiğ et ürünleri, buzdolabında 2-3 günden fazla tutulursa bozulma başlar. Daha uzun süre saklamak gerekiyorsa pişirmek ya da dondurmak gerekir. Dondurucuya küçük parçalar halinde saklayacağımız ürünleri, plastik buzdolabı poşetlerinde veya yağlı fırın kâğıtlarına sararak saklayın. Alüminyum folyo ve cam kaplarda asla dondurmayın, folyo ile saklandığında; alimünyum zamanla (aşınmaya) korozyona uğrayacak ve besinlere geçecektir. Cam kaplarda ise donmanın verdiği genleşmeyle camın patlamasına yol açacaktır. Etlerinizi daha sonra nasıl kullanacaksanız öyle saklayın. Eğer kıyma olarak kullanacaksanız, kıyma şeklinde, kuşbaşı kullanacaksanız kuşbaşı şeklinde ve bir yemeklik olacak şekilde saklayın. Dondurucudan çıkan bütün eti, kıyma haline getirmek, bakteriyel yükü çok fazla artırır, ayrıca besin öğesi kaybına yol açar.

DONDURUCUDA EN FAZLA 1 YIL SAKLANABİLİR
Dondurduğunuz güne ait tarihi kaydedin. En çok bir yıl saklanabileceği için, bu tarih çok işe yarayacak. Buzlukta depolarken ilk giren ilk çıkar kuralını uygulayın. Tüm donmuş ürünler, çözüldükten sonra tekrar dondurulmamalı ve kısa süre içinde tüketilmelidir.

DONMUŞ ETİ BUZDOLABINDA ÇÖZDÜRÜN
Donmuş etler, buzdolabında çözdürülmelidir. Çabuk çözünmesi amacıyla kalorifer ve soba üzerinde ya da oda sıcaklığında bekletmeyin. Mümkünse donmuş ürünü çözündürmeden pişirmek en doğrusu. Ancak hemen pişiremeyecekseniz, buzdolabının alt raflarına, temiz bir kap içinde bekletin. Altında ki kabın içinde su birikmesi, bozulmayı kolaylaştırır. Bu nedenle kabı sık sık değiştirin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*