İstanbul Adak Kurban Satış Merkezleri

,Arnavutköy adak satış yeri, Ataşehir adak satış yeri, Avcılar adak satış yeri, Bağcılar adak satış yeri, Bahçelievler adak satış yeri, Bakırköy adak satış yeri, Başakşehir adak satış yeri, Bayrampaşa adak satış yeri, Beşiktaş adak satış yeri, Beylikdüzü adak satış yeri, Beyoğlu adak satış yeri, Büyükçekmece adak satış yeri, Beykoz adak satış yeri, Çatalca adak satış yeri, Çekmeköy adak satış yeri, Esenler adak satış yeri, Esenyurt adak satış yeri, Eyüp adak satış yeri, Fatih adak satış yeri, Gaziosmanpaşa adak satış yeri, Güngören adak satış yeri, Kadıköy adak satış yeri, Kağıthane adak satış yeri, Kartal adak satış yeri, Küçükçekmece adak satış yeri, Maltepe adak satış yeri, Pendik adak satış yeri, Sancaktepe adak satış yeri, Sarıyer adak satış yeri, Silivri adak satış yeri, Sultanbeyli adak satış yeri, Sultangazi adak satış yeri, Şile adak satış yeri, Şişli adak satış yeri, Tuzla adak satış yeri, Ümraniye adak satış yeri, Üsküdar adak satış yeri, Zeytinburnu adak satış yeri,Arnavutköy kurban satış merkezi, Ataşehir kurban satış merkezi, Avcılar kurban satış merkezi, Bağcılar kurban satış merkezi, Bahçelievler kurban satış merkezi, Bakırköy kurban satış merkezi, Başakşehir kurban satış merkezi, Bayrampaşa kurban satış merkezi, Beşiktaş kurban satış merkezi, Beylikdüzü kurban satış merkezi, Beyoğlu kurban satış merkezi, Büyükçekmece kurban satış merkezi, Beykoz kurban satış merkezi, Çatalca kurban satış merkezi, Çekmeköy kurban satış merkezi, Esenler kurban satış merkezi, Esenyurt kurban satış merkezi, Eyüp kurban satış merkezi, Fatih kurban satış merkezi, Gaziosmanpaşa kurban satış merkezi, Güngören kurban satış merkezi, Kadıköy kurban satış merkezi, Kâğıthane kurban satış merkezi, Kartal kurban satış merkezi, Küçükçekmece kurban satış merkezi, Maltepe kurban satış merkezi, Pendik kurban satış merkezi, Sancaktepe kurban satış merkezi, Sarıyer kurban satış merkezi, Silivri kurban satış merkezi, Sultanbeyli kurban satış merkezi, Sultangazi kurban satış merkezi, Şile kurban satış merkezi, Şişli kurban satış merkezi, Tuzla kurban satış merkezi, Ümraniye kurban satış merkezi, Üsküdar kurban satış merkezi, Zeytinburnu kurban satış merkezi
Adak Kurban Satış Yeri | Bahçelievler | Niyazioğulları Adaklık …
adak, adak kurban, satış yeri, adaklık, kurbanlık, adak hayvan, kurbanlık hayvan, niyazioğulları, bahçelievler, sefaköy, beylikdüzü, avrupa yakası.
İletişim – Hakkımızda – Hizmetlerimiz – Tesisimiz
İSTANBUL ADAK KURBANLIK SATIŞ YERLERİ(UYGUN FİYATLAR …
/İSTANBUL ADAK KURBAN SATIŞ MERKEZİ. ADAK … Adak ve Kurbanlarımız Kamyonetimizde Hazır Bulunmaktadır. … Artık Adak Kurban ,Aramaya Son !
KURBAN ZEYTİNBURNU ADAK
zeytinburnuadak.com/Zeytinburnu Adak 2010 yılında kurulan internet ve telefonla kurbanlık satış … Merkezi Zeytinburnu ‘nda bulunan şirketimizin üretim çiftlikleride bulunmaktadır.
UCUZ ADAK KURBANLIK(CANLI GETİRMESİ BİZDEN SEÇMESİ …
adakkurban.biz/ADAK KURBAN SATIŞ VE KESİM MERKEZİ 0539 440 67 47. ADAK KURBAN SİPARİŞ … Artık adak kurban yeri bulmak için dolaşmanıza gerek. yok, tek bir …
adak kurban satış merkezi – ekşi sözlük
+kurban+satış+merkezi29 Haz 2012 – adak kurban satış merkezi hakkında yalan yanlış bilgiler.
SULTANGAZİ TOPLU KURBAN VE ADAK SATIŞ MERKEZİ MUSTAFA
.Adak kurban satışı işleri,,SULTANGAZİ TOPLU KURBAN VE ADAK SATIŞ MERKEZİ MUSTAFA AYDIN.
Şeker adak satış merkezi | Facebook
tr-tr.facebook.com/pages/Şeker-adak-satış-merkezi/178988565458958Facebook, insanları arkadaşlarıyla ve çevrelerinde yaşayan, çalışan ya da okuyan diğer insanlarla buluşturan sosyal bir araçtır. İnsanlar Facebook’u …
Adak Kurban Satış Merkezi
adakkesimyeri.com/index.php?route=product/manufacturer…id…Adak Kesim ve Satış Merkezi. KampanyalarSiteyi EkleİletişimSite Haritası · Anasayfa Oturum Aç HesabımSepetimKasaya Git. Arama: Tüm Kategoriler …
İkitelli Adak Kurban Satış ve Kesim Merkezi
Son yıllarda Türkiye’de ‘helâl et’ meselesi daha sık gündeme gelmektedir. Ülkemizde bir gıdanın tüketici tarafından tercih edilmesinde en önemli faktör, onun temizliği ve helâl olmasıdır. Kur’ân-ı Kerîm’de, verilen rızklardan iyi ve temiz olanları yiyin, buyrulmaktadır (A’râf, 7/ 160). Et ve et ürünleri, hayvanın kesim şekline göre helâl olur veya olmaz. Bu yüzden, kesimin doğru teknik ve usûllerle yapılması oldukça önemlidir. İslâmî kurallara göre kesilmemiş hayvan eti hijyen olabilir. Bundan dolayı, alacağımız et ve etten elde edilen ürünlerin, İslâmî kaidelere uygun olarak kesilen bir hayvana ait olup olmadığı araştırılmalıdır. Bunun için de, hangi tarz kesimlerin İslâmî usullere uygun olduğu bilinmelidir.

Bayıltmalı kesimler
Kesme esnasında hayvana eziyet vermek caiz görülmemiştir. Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) bir hadîs-i şerîfinde; “Kesim yaptığınız zaman güzel yapınız. Kesecek olan kişi, bıçağını iyice bilesin ve hayvanını rahatlatsın.” (Ebû Davud, Dahâyâ 12) buyurmaktadır. Müslüman olmayan ülkelerde, ölüm ânında hissedilmesi muhtemel acıyı azaltmak maksadıyla hayvanlara elektrik akımı, tabanca ve karbondioksit ile bayıltma metotları uygulanmaktadır. Sözkonusu metotların uygulanabileceğine dâir bazı fetvalar verilmiş olsa dahi, tatbik edilmeleri esnasında bazı ilmî kaidelere riayet etmek gerekir. Bununla birlikte, adı geçen bayıltma metotlarının “helâl et” ve “helâl kesim” mevzusunda caiz olmayacağını kabul eden yayınlar da azımsanmayacak sayıdadır.

Tabanca ile bayıltma
Teknolojik bakımdan gelişmiş birçok ülkede, hususiyetle büyükbaş hayvanlara kesim öncesi tabanca ile bayıltma işlemi tatbik edilmektedir. Hayvanın alın kemiğine dayanan tabancadan fırlayan takriben 15 cm. uzunluğundaki ucu sivri bir demir çubuk, âniden hayvanın beynine girip çıkar, böylece beyin dokusu zedelenir. Hissin ve hareketin tamamen ortadan kaldırılması ve beyin fonksiyonlarının devre dışı kalmasını müteakip, kesim sırasında hayvanın acı duymasının engellendiği belirtilmektedir. Solunumun düşmesi, göz bebeğinin büyümesi, göz kapağına dokunulduğunda gözün kırpılmaması, bayıltma işleminin kâfi seviyede olduğuna işarettir.


Elektrik akımı verilerek bayıltma

Hususiyetle koyun, keçi gibi hayvanlarda, boynuz kökleri ile gözler arasında kalan kısma elektrotlar yerleştirilir ve takriben 8 saniye boyunca 70–80 volt ile 8 amperlik bir elektrik akımı tatbik edilir. Kanatlı hayvanlarda da elektrik akımı ile bayıltma işlemi tatbik edilmektedir. Hayvanlar yürüyen bir banta ayaklarından asılır ve askıdaki hayvanların kafaları elektrik verilmiş bir sudan geçirilerek bayıltma işlemi gerçekleştirilir. Bu metodun anestezi işlemi gerçekleştirmeden hayvan haklarına zıt ve âdeta işkence çektirir bir tarzda yapıldığını savunanlar bulunmaktadır. Bayılmamış hayvanda kısmî felçlerin görülmesi ve acı hissedildiğine dâir bazı iddiaların olması bu uygulamayı tartışmalı hâle getirmektedir. İlim adamları yüksek voltaj verilmesi hâlinde kemik kırıklarına rastlanıldığını, düşük voltaj ile duyuların kaybolmaksızın çırpınmaların oluştuğunu belirtmişlerdir. Hayvanların faklı büyüklük ve dirence sahip olması da metodun tatbik edilmesinde göz ardı edilmemesi gereken bir husustur.

Bayıltma tekniklerinin hayvan kesiminde kullanılabileceğine yönelik izahlara karşılık menfî bazı ilmî beyanların da detaylı bir tarzda değerlendirilmesi gerekmektedir. Bayıltmaya dâir müspet yaklaşımlar bir hayli azdır. Bayıltma metodunu tercih edenler, hayvanın çektiği acıyı azaltma maksadıyla bunu yaptıklarını belirtmektedir. Bununla birlikte pek çok araştırmacı, kesim sırasında hayvandaki hareketlerin, kan kaybeden kasların kasılması ve gevşemesi sebebiyle gerçekleştiğini, bu durumun ise beyin hücrelerine giden oksijen miktarındaki azalmadan kaynaklandığını dile getirmektedir.

İlmî araştırmalar bayıltmayı desteklemiyor
Çeşitli araştırmalarda, bayıltma metotlarında arzulanmayan hususların bulunduğu tespit edilmiştir. Yeni bir bayıltma işlemini gerektirebilecek yetersiz bayıltmalar, hayvan uyanıkken ortaya çıkan kısmî felçler, kafatası kırıkları, beyin hasarı ve sterilizasyonunun bozulması, kanamalar, kanın damar dışına çıkması sebebiyle ette kanama, işlemin uygulanmasını müteakip hayvanın yere düşmesi neticesinde yaralanma ve ölümler arzulanmayan hâdiselerden bazılarıdır. Bazı araştırmacılar, sinir sisteminin merkezi olan beynin bu tarz bir teknikle tahrip edilmesinin, ağrıları azaltmadığını aksine artırdığını belirtmektedir.

Hannover Üniversitesi (Almanya) Veteriner Fakültesi’nde Profesör Wilhelm Schulze başkanlığında bir heyet tarafından, koyun ve sığırların bayıltılarak ve bayıltılmadan kesilmesi esnasında oluşacak ağrının EEG (elektro ensefalo graf) ile, kalbdeki değişimlerin de ECG (elektrokardiyogram) ile ölçümüne dayalı ilmî bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada beynin üstündeki kafatası yüzeyine elektrotlar yerleştirilmiştir. Bazı hayvanlar, keskin bir bıçakla hızlı bir şekilde boğaz bölgesinden yemek borusu, soluk borusu, jugular ve karatoid arterler de dâhil omiriliğe kadar kesilmiştir. Neticede bayıltmadan bıçakla kesimin daha az ağrılı olduğu tespit edilmiştir. Diğer hayvanlar ise, bayıltmayı müteakip kesilmiştir. Bayıltmadan kesim işlemini müteakip ilk üç saniye içerisinde EEG kayıtlarına göre bir değişikliğin olmadığı, yani hayvanın hissedilebilir bir ağrı çekmediği, bunu takip eden üç saniye içerisinde ise, EEG kayıtlarından, vücuttan fazla miktarda kanın dışarı akması ve beyindeki hayatî damarlara giden kan miktarının azalmasına bağlı şokun ve duyu kaybının hâkim olduğu izlenmiştir. Kesim işlemini müteakip altı saniye sonra ise, EEG’nin sıfır seviyesine indiği, yani hayvanın hiç ağrı çekmediği tespit edilmiştir. Tabanca ile bayıltma işleminde hayvanlar net bir hissizlik ve hareketsizlik sergilerken, EEG kayıtlarından bayıltmayı müteakip süratli bir şekilde şiddetli bir ağrının varlığı tespit edilmiştir. Bayıltma işleminde doğrudan kesim metoduna göre kalb atışlarının daha önce durduğu gözlenmiştir. Ayrıca bayıltılarak yapılan kesimde ette kalan kan miktarı daha fazla olduğundan, etin daha az hijyenik olduğu görülmüştür.

Tabancayla bayıltma ve kesim arası sürenin uzun tutulması sebebiyle adrenalin sentezinde artış görülebilmekte ve neticede kaslarda biyokimyevî reaksiyonların hızlanmasına paralel, ette kalite bozukluklarına rastlanabilmektedir. Bu sebeple tabanca kullanımı ile kesim arası mümkün olduğunca kısa tutularak adrenalinin kanla atılması sağlanmalıdır. Texas A&M Üniversitesi ve Kanada Gıda İzleme Ajansı’ndaki bağımsız araştırmacılar, tabanca ile bayıltma metodunun tatbik edilmesi neticesinde ‘deli dana hastalığı’nın görülme sıklığının arttığını tespit etmişlerdir.

Elektrik akımı ile bayıltma metoduna ait de farklı ilmî izahlar söz konusudur. Hususiyetle yüksek voltaj ve akım; strese, kan basıncında artışa, kalbin durmasına ve neticesinde ölüme sebep olabilmektedir. Araştırmacılar, akım çok şiddetli olduğunda veya uzun sürdüğünde, bunun kılcal damarların geçirgenliğinde bir artışa yol açtığını, bu hususun da diyafram, karın, bel ile ön ve arka ekstremite kaslarında nokta şeklinde kanamalara sebep olduğundan etin kalitesini azalttığını belirtmektedir. Bu durum, kanama öncesi lâktik asit seviyesinde artışın gözlenmesi ve neticesinde bakterilere karşı dirençte farklılıkların meydana gelmesi ile de izah edilmektedir. Danimarka Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalarda elektrikle bayıltmanın ette, damar dışına kan sızmalarına sebep olduğu, bağırsaklarda kanlanmaya, kalça ve kürek kemiklerinde şoka bağlı kırıklara yol açtığı belirtilmiş; ette kan birikmelerine bağlı olarak bozulmaları artırdığı, lezzeti azalttığı ifade edilmiştir.

Kanatlı hayvan kesimlerinde elektrikle bayıltma dikkat edilmesi gereken ehemmiyetli bir mevzudur. Kesim işleminde hayvanların başları 70–90 volt elektrik akımı geçirilen suya daldırılmakta ve şoklama yapılmaktadır. Fakat bu safhada bazen elektrik şokuna dayanamayan hayvanlar ölmektedir. Geçmiş yıllarda yürütülen araştırmalarda İngiltere’de % 24, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise % 17′den 37′ye varan nispetlerde şoklama sırasında ölümlerin söz konusu olduğu rapor edilmiştir.

Netice
Hayvanın acı çekmemesi için yapılan bazı işlemlerde, aksine hayvanın acı çektiğine dâir ilmî araştırmalar bulunmaktadır. Ba- yıltma metotlarının pek çok mahsuru olduğundan bu hususta temkinli olmada fayda vardır. Müslüman olmayan ülkelerde bu şekilde kesim yapmak için kanunî mecburiyet olsa da, ciddi bir zaruret bulunmamaktadır. Yani, hayvanın azgın olması, tutulamaması, kesimin kolay yapılamaması gibi bir durum bugün için söz konusu değildir. Zîrâ teknik imkânlarla hayvan kolayca yatırılmakta, bir ayağından hafifçe yukarıya kaldırmak suretiyle rahatlıkla zapt edilmekte, her şey kolay bir tarzda yapılabilmektedir. Türkiye’deki pek çok kesim buna güzel bir misâldir.

Sızıntı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*