Adak Kurbanı

Adak olarak kurban adayan kişi istediği zaman bunu kesebilir. Tabi canının istediği zamanı bekleyip de geciktirmenin bir anlamı yok. Müsait olduğu ilk fırsatta kesmelidir.

Adak bir tür ibadettir. Anlamı Allah İçin bir ibadeti yerine getirmeye söz vererek kendi üzerinde vacip etmesidir. İslam’da adak adandığı zaman bunun yerine getirilmesi vaciptir. Zira Allah’a söz verilmiş olmaktadırlar. Hac Suresi 29. Ayeti Kerime’de mealen şöyle buyrulmaktadır: “Adaklarını da yerine getirsinler”. Bu ayetle anlıyoruz ki adakların yerine getirilmesi Yaradan’ın emretmiş olduğu bir husustur.

Burada bilinmesi gereken şudur ki; adak adanması insanın kaderinden hernhangi bir durumu değiştirmemektedir. “Araba aldım kaza yapmamak için bir kurban keseyim” diye bir durum söz konusu değildir. Bu konuya delil olarak Peygamber Efendimiz’in şu hadis-i şerifini gösterebiliriz: “Adak kaderden hiçbir şeyi değiştirmez. Ancak cimri kişiden atağı sebebiyle bir mal çıkarılır.” (Tirmizî, Nüzûr: 10)

Adak adamada amacımız Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır.

Adak adarken zaman veya yer sınırlamasına itibar edilmez. Yani bir kimse ben üç aylarda kurban keseceğim derse bunu başka bir zamanda da kesse olur. Yine ismini belirttiği bir fakire sadaka vereceğini adayan bir kimse o sadakayı başka bir fakire de verse adağı kabul olur. Ya da ben şurada kurban keseceğim diye adak adamışsa, o kurbanı orada değil de başka bir yerde keserse adağını yerine getirmiş olur.

Adanılan adağın yerine getirilme şartlarının tam sağlanması konusundaki hükümler.

Adanılan adağın yapılabilmesi mümkün olan şeylerden adanması gerekir. Yapılamayacak, yerine getirilemeyecek şeyleri adamak olmaz. Örneğin ben horoz kurban edeceğim, yada dün oruç tutacağım gibi adak yapılmaz.

Adaklar İslam’a ter olan şeylerden yapılamaz. İçki içmeyi, kumar oynamayı adayamazsınız. Batıl işlerdir bunlar.

Ayrıca adanılan şey normal şartlarda insanın üzerine farz yada vacip olan şeylerden olması gerekir. Oruç tutmak, namaz kılmak, kurban kesmek gibi. Gezmeye gitmeyi, ezan okumayı, yemek yemeyi adayamazsınız. Bunlar adak sayılmaz.

Adağı adayan kimsenin adadığı şey kendi maddi gücünü aşmamalıdır. Ancak deve kesmeyi veya büyükbaş hayvan kesmeyi adayan bir kimse daha küçük bir hayvan keserse adağını yerine getirmiş olur.

Bir kimse başkasının malını adayamaz. Komşunun koyununu keseceğim gibi bir adak adanamaz. Böyle bir adak adanmışsa yerine getirmesi gerekmez.

Adakların bir insanın yada bir büyğün, türbenin-yatırın adına yapılması caiz değildir. Mum yakmak gibi Hristiyan adetleri olan şeyleri de adamak caiz değildir. Böyle şeylere yönelmemeli rahmeti Allah’tan beklemelidir.

Adak adayan kişi eğer bir kurban adamışsa o kurbandan yiyemez. Ayrıca adağı adayanın yakınları da o eti yiyemezler.  Yani kendisi, anne ve babası, dede ve nineleri, evlat ve torunları, karı ve koca o adaktan yiyemezler. Fakat kayın validesi, kayın pederi adaktan yiyebilirler. Adağın etini fakirlere dağıtmak gerekir. Zenginlere verilemez. Adak sahibi bu etten yemek isterse etin fiyatını fakirlere sadaka olarak vermesi gerekir. Adak etinin dağıtıldığı fakirler, adak sahibine ikram ederse adak sahibi ikramdan yiyebilir.
adak-kurbani

 

 

4 yorum

  1. Kolay gelsin ben gecen sene bir adak adamistim. Demiştim ki ben bu yil bir kurban kesecegim. Gecen yol ekonomik olarak çok kötüye gittik Esim iflas etti bu nedenle ben adak kurbanimi kesemedim. Günah olmuş mudur. Ve su an kurban kesebilecek durumdayim bu yol kesebilir miyim geçti mi yoksa kessem olur mu adak kurbanini. Vereceğiniz cevap için şimdiden tesekkur ederim

  2. akika kurbani ile adak kurbani arasında nasil bir fark var bilgi verebilir misiniz. Ben akika kurbani kesmek istiyorum da hükümlerini tam olarak öğrenmek istiyorum

    • Kardeş bildiğim kadarki ile akika kurbanini adak kurbanindan farki. Adak etini adak adayan ve ailesi yiyemezken dakika kurbaninda bu sekiklde bir durum tok. Kurbanin sahibi de akika kurbanindan yiyebilir

  3. Bende akika kurbani kestim kendiniz yiye biliyorsunuz adak eti gibi adak sahibinin yememesi seklinde bir durum söz konusu degil

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*